Inteligentny dom – czy posiada jakieś wady?

Inteligentny dom – czy posiada jakieś wady?

Inteligentne domy stały się już naszą codzienności. W takich budynkach w miejsce różnego rodzaju regulatorów, przełączników i przycisków wykorzystuje się jedną centralę sterującą, współpracującą z detektorami i odbiornikami. Dzięki zaawansowanemu systemowi automatyki możliwa staje się integracja wielu urządzeń i instalacji w jeden połączony system. Choć jeszcze jakiś czas temu takie rozwiązania wydawały się niemożliwe, współcześnie coraz więcej z nas wykorzystuje tego rodzaju usprawnienia. Systemy funkcjonujące w inteligentnych domach automatyzują wiele codziennych czynności i są w stanie samodzielnie rozwiązywać różnego rodzaju niedogodności. Z drugiej strony takie systemy generują pewne problemy. Jakiego rodzaju niedogodności pojawiają się w takich budynkach? W poniższym artykule przedstawiamy najczęściej pojawiające się problemy inteligentnych domów.

Zasadniczą wadą inteligentnych domów są wysokie koszty wdrożenia takiego rozwiązania. Oczywiste profity w postaci oszczędności energii w trakcie późniejszej eksploatacji w wielu przypadkach są niemożliwe, ponieważ wydatek na samo zamontowanie instalacji przekracza zakres domowego budżetu. Deweloperzy niezbyt często przygotowują swoje inwestycje w kierunku wykorzystania w nich elementów domu inteligentnego, ponieważ takie rozwiązania znacznie podnoszą cenę nieruchomości i tym samym zniechęcają większość klientów.

Kolejny problem związany jest z niewłaściwym współdziałaniem poszczególnych podsystemów. Prawidłowa implementacja elementów inteligentnego domu to nie tylko wspólna centrala sterująca, lecz także umiejętne przeprowadzenie integracji między wszystkimi systemami. Konieczna jest zatem wspólna platforma sprzętowa, jak również odpowiednie oprogramowanie. Jeśli któryś z elementów zostanie włączony do systemu nieprawidłowo, jego funkcjonowanie będzie zaburzone lub zupełnie uniemożliwione.

Stosowane obecnie systemy automatyki są coraz bardziej zaawansowane. Dlatego bez znajomości zasad działania inteligentnego domu przez użytkowników nie będzie możliwe korzystanie z wszystkich funkcjonalności oferowanych przez system. Problemem staje się zatem nieznajomość zasad, według których działa system, jak również nieumiejętność obsługiwania poszczególnych podzespołów.

Wiele osób obawia się awaryjności systemów stosowanych w domach inteligentnych. Użytkownicy boją się, że w momencie pojawienia się przerw w dostawie energii elektrycznej system wymknie się spod kontroli lub zupełnie uniemożliwi korzystanie z podłączonych do niego instalacji. Tego rodzaju niedogodności można jednak łatwo uniknąć – wystarczy prawidłowo zaplanowany i zbudowany system inteligentnego domu. Nie musimy obawiać się zakłóceń w funkcjonowaniu instalacji, ponieważ każde urządzenie sterujące pracujące w inteligentnym domu jest podłączone do zasilania awaryjnego. Jest ono uruchamiane w sytuacjach, gdy z jakichś powodów niemożliwe jest pobieranie energii elektrycznej z sieci |(np. z powodu spadków napięcia czy awarii sieci spowodowanych czynnikami atmosferycznymi). Ze względu na dużą pojemność akumulatora w zasilaczu awaryjnym, takie rozwiązanie może działać nawet przez dobę.

Jeśli inteligentny dom zostanie zaprojektowany prawidłowo, domownicy nie muszą obawiać się problemów. Kluczowe znaczenie ma tu zatem powierzenie wdrożenia doświadczonym integratorom. Należy zadbać również o dokładne przeszkolenie domowników w zakresie użytkowania systemu. Odpowiednie wykonanie instalacji minimalizuje ryzyko pojawiania się problemów w trakcie jej eksploatowania.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *