Czujniki obecności jak działają jakie wybrać?

Czujniki obecności jak działają jakie wybrać?

Stosowanie rozwiązań automatyzujących wykonywanie określonych działań pozwala na zużywanie znacznie mniejszej ilości energii. Stosując bardzo duże uproszczenie można powiedzieć, że wszelkiego rodzaju czujniki wykorzystywane są po prostu w celu ułatwienia nam życia. Wśród różnego rodzaju detektorów znajdują się bardzo popularne od wielu lat czujniki obecności.

Czujniki obecności coraz częściej stosowane są w domach prywatnych i firmach. Urządzenia znajdują szerokie zastosowanie również w budynkach przemysłowych. Takie urządzenia pomagają w zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych w zakresie zużycia energii elektrycznej. Najczęściej spotykamy się z czujnikami na przykład w pomieszczeniach biurowych, gdzie za pomocą czujników ruchu włączane jest oświetlenie w poszczególnych pokojach i na korytarzach. Czujniki stosuje się aby zmniejszyć ilość wykonywanych przez człowieka prac oraz zapewnić mu bezpieczeństwo. Detektory obecności mogą współpracować z systemem alarmowym i w błyskawiczny sposób informować nas o pojawieniu się pod naszą nieobecność nieproszonych gości. Jak działają czujniki obecności? Czym należy kierować się przy ich doborze? Przedstawiamy przegląd najważniejszych kwestii związanych z zagadnieniem detektorów ruchu.

Czujniki ruchu są niewielkimi urządzeniami, dlatego zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności. Często można spotkać się z zamiennym używaniem określeń „detektor ruchu” i „detektor obecności”. Głównym zadaniem czujników obecności jest wykrycie, czy w danym miejscu znajdują się jakieś osoby lub określone przedmioty. Zasada działania takich urządzeń jest w zasadzie bardzo prosta – czujnik reaguje po prostu na pojawienie się w jego zasięgu obiektu posiadającego określone parametry.

Wśród najczęściej stosowanych detektorów obecności znajdują się urządzenia reagujące na zmianę temperatury oraz czujniki pracujące w podczerwieni. Jednak nie są to jedyne używane technologie. Firmy produkujące czujniki obecności mają w swojej ofercie również inne rodzaje detektorów. Po pierwsze, wymienić można czujniki ultradźwiękowe. Takie urządzenia posiadają zdolność wysyłania i odbierania fal ultradźwiękowych, na podstawie których są w stanie określić czy ktoś (lub coś) znajduje się w zasięgu ich działania. Interesującym typem czujników są detektory indukcyjne. Zasada działania takich urządzeń polega na zmianie pola elektromagnetycznego czujnika w chwili pojawienia się w jego zasięgu przedmiotu zbudowanego z metalu. Istnieją również czujniki radarowe, które wykorzystują do wykrywania obecności fale elektromagnetyczne. Ostatnim rodzajem czujników są czujniki optyczne. Takie urządzenia złożone są z dwóch części – pierwszą stanowi nadajnik emitujący wiązki światła, natomiast drugą jest odbiornik, którego zadaniem jest wychwycenie wypuszczonej wiązki.

Wybierając czujnik obecności należy wziąć pod uwagę zadanie, do którego ma być wykorzystywany. Nie wszystkie czujniki mają uniwersalne zastosowanie, dlatego kluczowe jest odpowiednie dopasowanie detektora do zadania, jakie ma wykonywać, i warunków, w jakich ma się odbywać jego praca. Podczas dopasowywania czujnika do naszych potrzeb weźmy pod uwagę przede wszystkim takie parametry, jak czułość urządzenia na określone bodźce, szybkość działania oraz podatność na inne bodźce.

Kupując czujnik ruchu najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonego i renomowanego producenta. Na rynku jest obecnie sporo firm specjalizujących się w produkcji czujników obecności najnowszej generacji. Warto zapoznać się z ich ofertą.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *