Sterowanie wentylacją i klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry powietrza

Sterowanie wentylacją i klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry powietrza

Automatyzacja pracy instalacji domowych i przemysłowych stała się już codziennością. Z powodzeniem wykorzystywane są zaawansowane systemy obsługujące kilka lub kilkanaście współpracujących ze sobą urządzeń. Technika w zakresie automatyzacji rozwija się coraz intensywniej, obejmując coraz więcej obszarów naszego życia. Rozwój techniki idzie w parze ze wzrostem wymagań samych użytkowników w zakresie optymalnego wykorzystania energii oraz komfortu na co dzień. Dużym ułatwieniem są specjalistyczne układy sterujące oraz regulatory nadzorujące pracą instalacji. Takie urządzenia są wykorzystywane między innymi w przypadku systemów wentylacji i klimatyzacji. Umożliwiają bardzo dogodne sterowanie wentylacją i klimatyzacją w oparciu o parametry powietrza.

Planując zakup urządzenia do klimatyzacji lub wentylacji należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowany w nim system sterowania centralą wentylacyjną. Systemy sterowania urządzeniami klimatyzacyjnymi i wentylacyjnymi to integralna część instalacji. Takie urządzenia umożliwiają korzystanie z ogromnej ilości spersonalizowanych funkcji oraz swobodną regulację parametrów. Niewątpliwymi zaletami systemów automatycznego sterowania są między innymi komfort i bezpieczeństwo użytkowników, możliwość zaoszczędzenia energii oraz ochrona środowiska. Automatyczne sterowanie pracą klimatyzacji i wentylacji pozwala zaoszczędzić nawet 1/3 kosztów w skali roku. Automatyczne sterowanie klimatyzacją i wentylacją pomaga także minimalizować koszty eksploatacji budynku. Dzięki temu, że cały proces odbywa się automatycznie, możemy zaoszczędzić też sporo czasu.

Nowoczesne urządzenia sterujące pracą klimatyzacji i wentylacji obiektu potrafią samoczynnie dostosowywać ustawienia do warunków panujących w pomieszczeniach. Adaptacja do bieżących parametrów powietrza następuje głównie na podstawie analizy jego temperatury, wilgotności oraz ciśnienia. Automatycznie sterowany system wentylacyjny zapewnia dostarczanie do pomieszczenia optymalnej ilości świeżego powietrza, dbając o to, by nie doprowadzić do strat energii cieplnej w przypadku zbyt intensywnej cyrkulacji.

Centrala sterująca może współpracować z zaawansowanymi czujnikami jakości powietrza. To bardzo przydatna funkcjonalność, ponieważ pozwala na bieżące rejestrowanie stężenia rozmaitych substancji (np. dwutlenku węgla czy pary wodnej) w powietrzu i ustalanie na tej podstawie optymalnego poziomu wentylacji. Urządzenia mogą również automatycznie dostosowywać intensywność wentylacji do ilości osób przebywających w pomieszczeniu – rozwiązanie wykorzystywane jest głównie w większych obiektach, np. szkołach, przychodniach zdrowia czy restauracjach. Tzw. regulacja zmiennej ilości powietrza optymalizuje poziom pracy instalacji wentylacyjnej w zależności od liczby osób. System pozwala także na zaoszczędzenie energii, ponieważ w pomieszczeniach, w których nie ma nikogo, wentylacja ograniczana jest do koniecznego minimum.

Urządzenia sterujące współpracują z czytelnymi panelami graficznymi, wyświetlającymi bieżące parametry i funkcje. Panele umożliwiają również logowanie użytkowników oraz ręczną zmianę parametrów pracy układu. Bardziej zaawansowane sterowniki wyposażone są w zaawansowany panel umożliwiający rozbudowane możliwości w zakresie konfiguracji ustawień.

W związku z tym, że rozwój techniki jest coraz bardziej intensywny, można spodziewać się, że w nieodległej przyszłości układy sterujące systemami wentylacji i klimatyzacji w oparciu o parametry powietrza będą jeszcze bardziej zaawansowane.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *