Systemy monitorujące warunki środowiskowe – temperaturę, wilgotność, różnicę ciśnień

Systemy monitorujące warunki środowiskowe – temperaturę, wilgotność, różnicę ciśnień

Kontrola warunków środowiskowych w pracy jest niezwykle ważna, a w niektórych przypadkach niezbędna. Monitorowanie bieżących parametrów otoczenia jest obowiązkowe w wielu gałęziach przemysłu. Odczyt aktualnej temperatury, ciśnienia i wilgotności jest konieczny między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i logistycznym, w których środowisko zewnętrzne pełni bardzo istotną rolę. Niezbędny jest również stały nadzór nad serwerowniami oraz pomieszczeniami magazynowymi. Pomiar warunków środowiskowych umożliwiają nowoczesne systemy monitorujące. W jaki sposób działają takie systemy? Zapraszamy do lektury.

Jak wspomniano, w przypadku niektórych gałęzi przemysłu stałe monitorowanie danych środowiskowych jest obowiązkiem właściciela przedsiębiorstwa. Takie wymogi stawiają przed właścicielem obowiązujące przepisy prawne. Przepisy określają również konkretne wartości, jakie muszą być spełnione (na przykład ustalają temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu produkcyjnym). Wszystkie dane dotyczące pomiarów warunków środowiskowych muszą być odpowiednio udokumentowane.

Rozwój technologii umożliwił właścicielom stosowanie automatycznych systemów monitorujących. W ofercie producentów pojawiają się coraz nowocześniejsze urządzenia i systemy do całodobowego nadzorowania temperatury, ciśnienia, wilgotności oraz drgań w trakcie transportowania przedmiotów. W zależności od stopnia złożoności, takie systemy różnią się od siebie ceną (zarówno zakupu, jak i wdrożenia).

Najtańsze są łatwe w obsłudze poręczne urządzenia zwane data-loggerami. Są to niewielkie i niezbyt skomplikowane urządzenia do badania określonych (najczęściej podstawowych) parametrów środowiskowych. Natomiast najbardziej zaawansowane są rozbudowane systemy wykorzystujące przesyłanie danych za pośrednictwem Internetu oraz zaawansowane urządzenia pomiarowe. Tego rodzaju systemy wykorzystują komunikację Ethernet/TCP lub komunikację bezprzewodową.

W skład systemów monitorujących warunki środowiskowe wchodzą sensory, czujniki oraz specjalne oprogramowanie sterujące. W nowoczesnych systemach nadzorujących temperaturę, wilgotność oraz różnice ciśnień stosuje się również specjalistyczne platformy serwerowe, umożliwiające dostęp do danych z każdego miejsca na świecie. Odczyt danych możliwy jest poprzez specjalne oprogramowanie lub po prostu przez Internet. Użycie takiej platformy pozwala gromadzić w jednym miejscu dane na temat wielu punktów kontrolnych (na przykład magazynów położonych w różnych miastach). Użytkownik może dowolnie grupować pobierane dane oraz zarządzać nimi w bardzo prosty sposób. Możliwe jest również nadanie uprawnień administrowania danymi rejestrowanymi przez konkretne sensory innym użytkownikom. Prawdziwą innowacją jest także zastosowanie chmury w celu utrzymania platformy. Dzięki temu użytkownik nie musi martwić się o utrzymanie pracy serwerów.

Oprogramowanie stosowane w systemach monitorujących jest bardzo proste. Użytkownik może przeglądać wszystkie dane korzystając z czytelnego i przejrzystego interfejsu. Program pozwala także na wygodne przesyłanie danych do zewnętrznych aplikacji w celu wydrukowania lub dalszej analizy.

Dzięki nowoczesnym systemom monitorowania warunków środowiskowych możemy mieć stały nadzór nad nieograniczoną ilością miejsc. Dokonywanie pomiaru odbywa się w pełni automatycznie, a wszystkie dane są odpowiednio dokumentowane. Nowoczesne systemy monitorowania warunków otoczenia powoli wypierają dotychczasowe urządzenia wykorzystujące wyłącznie przewodowy przesył danych.
 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *