Rozwiązania poprawiające jakość powietrza

Rozwiązania poprawiające jakość powietrza

Wraz z postępem cywilizacyjnym zwiększa się także ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Dotyczy to zwłaszcza dużych aglomeracji miejskich, gdzie prawdziwym problemem staje się smog. Zanieczyszczenia przedostają się do naszych mieszkań, coraz bardziej dając się nam we znaki. Dym, pyły i inne szkodliwe substancje są bardzo groźne dla naszego zdrowia. Zanieczyszczenia powodują bóle głowy, migreny, długotrwały kaszel i inne problemy ze strony układu oddechowego, jak również prowadzą do osłabienia koncentracji i rozmaitych reakcji alergicznych.

Coraz częściej jesteśmy zmuszeni do długotrwałego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach również w pracy. Urządzenia elektryczne wykorzystywane przez nas na co dzień mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. Szkodliwe są również substancje zawarte w środkach czystości a nawet w tworzywach, z których wykonane są meble. Problem wdychania takich substancji nasila się zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy rzadko otwieramy okna. Skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza mogą być bardzo niebezpieczne – dlatego warto poznać metody radzenia sobie z zanieczyszczeniami.

Podstawowym narzędziem zapewniającym odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu jest prawidłowo wykonana instalacja wentylacyjna. Działanie takiej instalacji pozwala na pozbycie się z mieszkania dwutlenku węgla, amoniaku, benzenu, nadmiaru pary wodnej oraz produktów spalania paliwa gazowego (między innymi bardzo groźnego dla naszego życia tlenku węgla). Wentylacja jest konieczna dla wszystkich pomieszczeń, w których nie ma okien; jest również obowiązkowa dla kuchni i łazienki.

Większość z nas stosuje domowe metody walki z zanieczyszczeniami. Wśród najpopularniejszych domowych sposobów poprawy jakości powietrza można wymienić na przykład hodowanie w mieszkaniu zielonych kwiatów doniczkowych (m. in. skrzydłokwiatu, wężownicy, draceny, paprotki, figowca, filodendronu, gerbery, chryzantemy, bluszczu), regularne odkurzanie oraz częste wietrzenie mieszkania. Na krótszą metę takie metody bardzo skuteczne, jednak nie zawsze pozwalają na pozbycie się z pomieszczenia wystarczającej ilości szkodliwych substancji. Dlatego warto sięgnąć również po rozwiązania, które możemy kupić w każdym dobrym sklepie.

Nowoczesnym rozwiązaniem poprawiającym jakość powietrza są specjalistyczne oczyszczacze. Są to niewielkie urządzenia zasilane energią elektryczną, wychwytujące z powietrza zanieczyszczenia pyłowe oraz filtrujące je z większości szkodliwych substancji. Oczyszczacze powietrza są nieocenioną pomocą zwłaszcza w mieszkaniach alergików.

Zasada działania oczyszczacza powietrza jest banalnie prosta. Polega ona na zassaniu powietrza znajdującego się w pokoju, przepuszczenia go przez specjalny filtr oraz wypuszczeniu z powrotem do pomieszczenia. Urządzenia działają bardzo cicho. Używając oczyszczacza powietrza należy liczyć się jednak z dość dużą ilością energii zużywanej przez urządzenie. Jednak korzyści z posiadania takiego sprzętu z domu są naprawdę spore. Lepsze modele pozwalają na sparowanie ich ze smarftonem, dzięki czemu użytkownik może sterować pracą oczyszczacza za pomocą wygodnej aplikacji. Oczyszczacze powietrza mogą pracować w różnorodnych trybach, między innymi trybie nocnym lub trybie ekonomicznym.

Świetnym rozwiązaniem są również tzw. jonizatory powietrza. Urządzenia mają zdolność wytwarzania anionów tlenu i ozonu, które skutecznie przeciwdziałają jonom dodatnim wytwarzanym przez urządzenia elektryczne, eliminując w ten sposób bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia elektrosmog.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *