Czujniki światła jak działają jakie wybrać?

Czujniki światła jak działają jakie wybrać?

Rozwój nowoczesnych technologii mających na celu usprawnienie codziennego życia jest obecnie naprawdę imponujący. Dzięki niemu możemy cieszyć się coraz większą wygodą i komfortem na co dzień. Do takich usprawnień należą przede wszystkim zyskujące coraz większą popularność systemy wykorzystywane w tzw. domach inteligentnych. W takich domach wiele czynności wykonywanych jest automatycznie przez specjalne urządzenia sterujące.

Niektóre rozwiązania są naprawdę zaskakujące, ponieważ jeszcze kilka lat temu wydawały się niemożliwe. Do takich rozwiązań należą na przykład czujniki światła. Coraz więcej z nas docenia wygodę, jaki dają takie urządzenia. Zyskujemy nie tylko o wiele większy komfort życia, lecz także oszczędzamy czas i pieniądze. Czym właściwie są czujniki światła i jak działają takie urządzenia? Zapraszamy do lektury.

Choć wydaje się to dosyć niezwykłe, być może niebawem nastanie czas, gdy z mieszkań na dobre znikną włączniki świateł. I nie mamy tu wcale na myśli konieczności radzenia sobie bez światła – zamiast włączników coraz częściej stosowane są bowiem automatyczne czujniki. Fanaberia? A może praktyczne ułatwienie życia, dzięki któremu zaoszczędzimy przy okazji całkiem sporo pieniędzy?

Doskonałym przykładem technologii usprawniającej naszą codzienność są inteligentne żarówki, które podłącza się do sieci WiFi. Żarówki obsługiwane są zdalnie, za pomocą intuicyjnej aplikacji zainstalowanej na tablecie lub smartfonie. Zdalne sterowanie pozwala nie tylko na włączanie i wyłączanie żarówki, lecz także na ustawienie koloru i temperatury barwowej światła. Taki system umożliwia także automatyczne włączanie i wyłączanie świateł o zaprogramowanych porach, dzięki czemu skutecznie zniechęcimy potencjalnych złodziei, symulując naszą obecność w domu kiedy wyjedziemy na kilka dni. No dobrze, ale jaki to ma związek z czujnikami światła?

Prawdziwie interesującą technologią są programatory działające w pełni automatycznie. To czujniki światła sterujące włączaniem i wyłączaniem oświetlenia w odpowiednich momentach bez konieczności wykonywania przez użytkowników żadnych czynności. Czujniki światła nie muszą być obsługiwane telefonem ani tabletem. Sterują oświetleniem w pełni automatycznie, minimalizując koszty zużywanej energii elektrycznej. Czujnik wykrywa obecność osób w pomieszczeniu, a gdy nikogo nie ma w pokoju, automatycznie wyłącza oświetlenie. Dzięki temu nie musisz martwić się, że znów zapomniałeś zgasić światło. Niektóre czujniki światła mają zdolność wykrywania ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia i uruchamiania lamp tylko w przypadku jego braku lub niskiego natężenia.

Nowoczesne czujniki światła posiadają zdolność reagowania na ruch i dźwięk. Użytkownik może samodzielnie ustalić czułość reakcji urządzenia. Możemy zdecydować, czy czujnik ma włączyć światło przy każdym wejściu do pokoju, czy np. tylko w przypadku zarejestrowania głośniejszych dźwięków (na przykład klaśnięcia w dłonie lub wypowiedzenia określonego zwrotu). Użytkownik może również ustalić, po jakim czasie po opuszczeniu przez niego pomieszczenia czujnik ma wyłączyć oświetlenie.

Czujniki świateł nie wymagają od nas tak naprawdę żadnego zaangażowania, ponieważ działają w pełni automatycznie. Dlatego są zdecydowaną przewagą w stosunku do wspomnianych żarówek sterowanych zdalnie – z opcji, jakie umożliwiają takie żarówki, korzystamy bardzo rzadko (np. w czasie imprezy czy spotkania ze znajomymi), natomiast funkcjonalności czujników oświetlenia przydają nam się każdego dnia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *