Systemy sterowania zasilaniem UPS

Systemy sterowania zasilaniem UPS

Zasilacze UPS są jednymi z najbardziej przydatnych urządzeń w naszych domach. Sprawdzają się w nieoczekiwanych sytuacjach – czyli w tych, gdy z jakichś powodów następuje przerwa w dostawie prądu. Z tego powodu nazywane są także zasilaczami awaryjnymi lub bezprzerwowymi. Systemy sterowania takimi urządzeniami często są zupełnie bezobsługowe. Czym są takie urządzenia i dlaczego warto je mieć?

Zasilacze UPS to urządzenia lub systemy, których zadaniem jest podtrzymanie zasilania sprzętów elektrycznych i elektronicznych w momencie zakłóceń w dostawie energii sieciowej. Sprawdzają się zatem w przypadku przerw w dostawie prądu lub innych awaryjnych sytuacjach (na przykład przepięć, spadków napięcia czy wyładowań atmosferycznych). Zasilanie bezprzerwowe, jakie umożliwia zastosowanie tego rodzaju urządzeń, jest możliwe dzięki specyficznej budowie samego zasilacza. W jego skład wchodzi najczęściej pojemny akumulator elektryczny. W momencie pojawienia się zakłóceń w przesyle energii sieciowej urządzenie podłączone do zasilacza UPS przechodzi w tryb zasilania prądem zgromadzonym w akumulatorze, dzięki czemu jego praca zostaje podtrzymana. W zależności od pojemności akumulatora i obciążenia zasilacza, napięcie może być podtrzymywane przez czas od kilku minut aż do kilkunastu godzin.

Zasilacze UPS mogą współpracować z komputerami, chroniąc użytkownika przed utratą cennych danych, lecz także stanowić awaryjne zasilanie dla sprzętów i instalacji używanych w gospodarstwie domowym. Wśród użytkowników prywatnych świadomość potrzeby posiadania takich urządzeń jest jednak dosyć niewielka; inaczej wygląda sprawa w przypadku firm i instytucji biznesowych. W takich miejscach kwestie związane z awaryjnym podtrzymaniem zasilania są kluczowe do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony danych oraz kontynuacji trwających procesów. Właściciele firm mają świadomość niebezpieczeństwa, które pojawia się w sytuacjach zakłóceń zasilania sieciowego, dlatego chętnie stosują w swoich przedsiębiorstwach zasilacze UPS.

Zasilacze awaryjne są nieocenioną pomocą również dla automatycznych systemów sterujących, zwłaszcza tych stosowanych w przemyśle. W takich przypadkach nawet krótka przerwa w dostawie prądu może spowodować zagrożenie z powodu zaburzenia określonych procesów. W przypadku zastosowań przemysłowych, zasilacze UPS umieszcza się poza szafą sterowniczą lub w dodatkowej szafie.

Zaawansowane zasilacze UPS posiadają funkcję automatycznej inicjalizacji podłączonego do nich komputera lub innego urządzenia w momencie wykrycia spadku napięcia sieciowego lub innych problemów z zasilaniem. Jeśli do UPS podłączony jest komputer, urządzenie może automatycznie zainicjować proces zapisywania danych zanim nastąpi wyłączenie komputera. Gdy problemy z zasilaniem sieciowym zostaną rozwiązane, następuje automatyczne włączenie komputera bez konieczności żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

W ofercie producentów znajdują się również rozbudowane moduły UPS. Takie urządzenia automatycznie monitorują stan naładowania akumulatora oraz zarządzają włączeniem systemu awaryjnego w momencie pojawienia się nieprawidłowości zasilania sieciowego. Systemy sterujące zasilaniem UPS wyposażone są także w specjalne funkcje monitorowania stanu zużycia baterii oraz informowania o konieczności wymiany akumulatora w przypadku zmniejszenia żywotności.

Systemy zasilania awaryjnego sprawdzają się w wielu sytuacjach z codziennego życia. Z pewnością warto rozważyć zakup takiego urządzenia aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *