Czujniki czadu, jaki wybrać, żeby czuć się bezpiecznie?

Czujniki czadu, jaki wybrać, żeby czuć się bezpiecznie?

Odpowiedni system wentylacji budynku to podstawa bezpiecznego i komfortowego korzystania z pomieszczeń mieszkalnych. Największe zagrożenie stanowi tlenek węgla, potocznie zwany czadem. Tlenek węgla powstaje w procesie spalania gazu oraz innych paliw płynnych. Nie ma żadnego zapachu ani koloru, jest także bardzo lekki – dzięki temu, że jest lżejszy od powietrza, bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. Wdychanie czadu prowadzi do poważnych zatruć, często nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Tlenek węgla pojawia się na przykład w kuchni, w której używana jest kuchenka gazowa. Gotowanie, pieczenie i smażenie na kuchence gazowej prowadzi do nagromadzenia się w pomieszczeniu sporej ilości ubocznych produktów spalania paliwa gazowego. Innym pomieszczeniem, gdzie może zbierać się duża ilość czadu, jest łazienka. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w blokach, gdzie ciepła woda użytkowa uzyskiwana jest dzięki wykorzystaniu piecyków gazowych.

Ilość czadu w pomieszczeniach drastycznie zwiększa się ponadto w sezonie grzewczym – wiele mieszkań jest ogrzewanych za pomocą pieców gazowych. Z powodu zimna rzadziej wietrzymy pomieszczenia, nie chcąc tracić cennego ciepła z wnętrza domu. Takie działanie może prowadzić do tragedii. Zatrucie czadem jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a jego skutki mogą być nawet śmiertelne. Dlatego ogromnie ważne jest stałe monitorowanie ilości tlenku węgla gromadzącej się w pomieszczeniu.

Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed nagromadzeniem zanieczyszczeń jest – oprócz sprawnego systemu wentylacji, drożnego przewodu kominowego i częstego wietrzenia mieszkania – zamontowanie specjalnego czujnika czadu. Odpowiednio dobrany czujnik czadu zmniejsza zagrożenie zaczadzeniem praktycznie do zera. Urządzenie jest niewielkie, zajmuje bardzo mało miejsca, lecz korzyści z jego posiadania są ogromne. Pośród urządzeń przeznaczonych do rejestrowania obecności czadu w pomieszczeniu wyróżnia się zarówno czujniki działające samodzielnie, jak i takie mogące współpracować z instalacjami sygnalizującymi włamania. Coraz częściej możemy korzystać także z czujników wchodzących w skład tak zwanej inteligentnej automatyki domowej.

Zasada działania czujników czadu opiera się na reagowaniu na obecność zanieczyszczeń w pomieszczeniu specjalnej substancji znajdującej się w tzw. sensorze elektrochemicznym lub chemicznym urządzenia. Takie reakcje są następnie analizowane przez wbudowany w urządzenie mikroprocesor. Jeśli stężenie czadu w powietrzu będzie choć trochę podwyższone, urządzenie wysyła sygnał (miganie diody lub dźwięk), na podstawie którego osoba znajdująca się w pomieszczeniu może podjąć odpowiednie działania w celu wyeliminowania zanieczyszczeń (np. intensywne przewietrzenie mieszkania poprzez otwarcie okien).

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest włączenie czujnika czadu do domowego systemu alarmowego. Nieodłącznym elementem czujnika czadu jest głośnik, emitujący sygnał w momencie zarejestrowania zagrożenia. Urządzenie wysyła informację o wykrytym zagrożeniu natychmiast po zarejestrowaniu zwiększonego stężenia tlenku węgla. Użytkownik jest informowany o zaistniałym zagrożeniu za pomocą sygnalizacji wizualnej (poprzez wbudowaną w urządzenie diodę) oraz przez powiadomienie akustyczne (dzięki dźwiękowi emitowanemu przez czujnik).

Czujniki tlenku węgla są niezwykle skuteczne w wykrywaniu niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji dzięki bardzo dużej czułości tego typu urządzeń na obecność nawet niewielkich ilości czadu w pomieszczeniu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *