Inteligentne systemy przeciwpożarowe

Inteligentne systemy przeciwpożarowe

W obecnych czasach obserwujemy bardzo intensywny rozwój technologii. Ma to bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Usprawnienia obejmują coraz większy obszar – świetnym przykładem mogą być tak zwane inteligentne systemy stosowane w domach, powstałe dzięki rozwojowi w zakresie technologii wykonania budynków oraz rozwojowi informatyki. Definicja inteligentnego domu obejmuje jednak wiele różnych dziedzin – i to nie tylko tych związanych z budownictwem czy informatyką.

Przykładem nowoczesnego systemu usprawniającego nasze codzienne życie są tzw. inteligentne systemy przeciwpożarowe. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z takich rozwiązań w mieszkaniach i domach. Inteligentne systemy przeciwpożarowe sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i w firmach. Doceniamy nie tylko komfort korzystania z takiej technologii, lecz także oszczędność czasu i pieniędzy, na jakie pozwalają inteligentne systemy przeciwpożarowe. Czym są takie systemy i dlaczego stanowią aż tak duże udogodnienie? Przedstawiamy przegląd najważniejszych kwestii związanych z zagadnieniami inteligentnych systemów przeciwpożarowych.

Inteligentne systemy domowe pozwalają na znaczne zwiększenie komfortu naszego życia. Dzięki takim rozwiązaniom zyskujemy na przykład możliwość sterowania wieloma urządzeniami bez konieczności wstawania z fotela czy monitorowania sytuacji w mieszkaniu nawet gdy jesteśmy poza domem. Możemy w zdalny sposób zapalić światło, zasunąć rolety, uruchomić zraszanie trawnika i wykonać wiele innych czynności za pośrednictwem telefonu komórkowego czy pilota. Inteligentne systemy domowe pozwalają jednak na znacznie więcej – niektóre z nich mogą bowiem uratować nam życie. Do takich rozwiązań bez wątpienia należą inteligentne systemy przeciwpożarowe.

W sytuacji zagrożenia pożarem każda sekunda jest na wagę złota. W chwili pojawienia się zagrożenia, kluczowe jest natychmiastowe podjęcie działań w celu ugaszenia ognia. Błyskawiczna reakcja na zagrożenie może uratować nie tylko nasz dobytek, lecz także życie – dlatego warto wyposażyć się w nowoczesny system przeciwpożarowy. Naczelną zasadą działania takiego systemu jest informowanie użytkownika o pojawieniu się zagrożenia. W przypadku inteligentnych systemów przeciwpożarowych uruchomienie procedury alarmowej następuje w pełni automatycznie – system błyskawicznie informuje o wykryciu potencjalnego zagrożenia.

Inteligentne technologie przeciwpożarowe obejmują zarówno nowoczesne systemy detekcji dymu, jak również specjalistyczne systemy sygnalizacji pożaru. Inteligentne systemy umożliwiają na bardzo wczesne wykrycie zagrożenia, ponieważ stosowane w nich detektory dymu są bardzo czułe. Bardziej rozbudowane systemy alarmowania przeciwpożarowego umożliwiają natomiast wykrycie pożaru nawet w najwcześniejszej fazie jego rozwoju. Inteligentny system sygnalizacji pożaru składa się z różnego rodzaju urządzeń wykrywających dym i ogień. Urządzenia montuje się w poszczególnych pomieszczeniach w domu, a rejestrowane przez nich dane są przesyłane do automatycznej centrali sterującej.

System przeciwpożarowy w budynku inteligentnym składa się z dwóch części: systemu czynnej ochrony przeciwpożarowej (czyli np. dźwiękowych systemów ostrzegawczych, urządzeń do oddymiania i urządzeń gaśniczych znajdujących się w budynku) oraz systemów użytkowych (m. in. instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, systemu oświetlenia ewakuacyjnego). Działanie inteligentnego systemu przeciwpożarowego obejmuje ścisłą integrację wszystkich tych elementów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *