Systemy pogodowe – czyli inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Systemy pogodowe – czyli inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Inteligentne sterowanie urządzeniami zarządzającymi pracą układów grzewczych w naszych domach możliwe jest dzięki zastosowaniu różnego rodzaju automatycznych systemów. Wśród nich wymienić można na przykład systemy pokojowe oraz systemy pogodowe. Na czym polega ich działanie i dlaczego warto z nich korzystać? Przedstawiamy krótki poradnik.

Regulatory pracy systemów grzewczych pozwalają na optymalne wykorzystanie energii cieplnej, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów ogrzewania. Urządzenia są zwykle wyposażone w nowoczesny wyświetlacz i panel sterujący, umożliwiający bieżące monitorowanie funkcji urządzenia i parametrów w pomieszczeniu. Automatyczne sterowniki kierują pracą instalacji grzewczej w oparciu o aktualną temperaturę. Sterowniki ogrzewania umożliwiają w ten sposób na efektywne zarządzanie dystrybucją ciepła w pomieszczeniach.

Pierwszym ze wspomnianych urządzeń jest regulator pokojowy. Pozwala on na utrzymanie komfortowej i optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Użytkownik może sam zadecydować, jakie wartości temperatury go interesują, wprowadzając do panelu sterującego określone parametry. Reszta należy już do systemu sterującego, który automatycznie pokieruje pracą urządzeń grzewczych lub zoptymalizuje przepływ ciepła w instalacji. Takie regulatory mają jednak pewne ograniczenia. Urządzenia pokojowe nie uwzględniają przede wszystkim czynników zewnętrznych, a więc bieżących warunków atmosferycznych.

Urządzeniem, które umożliwia dostosowanie pracy instalacji grzewczej do warunków pogodowych są sterowniki pogodowe. Dzięki nim możliwe jest przewidzenie nadchodzących warunków na zewnątrz i na tej podstawie przyjęcie określonego trybu pracy instalacji grzewczej. Najprostszym przykładem jest przewidywanie spadków temperatury i na tej podstawie zwiększenie ilości wytwarzanej energii cieplnej wewnątrz budynku. Urządzenie ma więc zdolność do ustalenia optymalnych parametrów pracy instalacji grzewczej na podstawie czynników zewnętrznych.

Co ciekawe, systemy pogodowe nie reagują na aktualne warunki atmosferyczne, lecz posiadają zdolność ich przewidywania. Dzięki temu w chwili, gdy nastąpi spadek temperatury na zewnątrz, budynek jest już na niego przygotowany odpowiednio intensywniejszą pracą instalacji grzewczej.

Stosowanie systemów pogodowych pozwala na znaczne oszczędności w zakresie eksploatacji instalacji grzewczej. Dotyczy to zwłaszcza systemów wyposażonych w kotły kondensacyjne. Możemy łatwo podnieść sprawność takiego kotła, ponieważ gdy na powrocie z instalacji znajduje się chłodniejsza woda, następuje wzrost efektu kondensacji. System pogodowy świetnie sprawdzi się także w systemie zasilanym kotłem na paliwo stałe. Dzięki przewidywaniu zmian pogodowych, regulator zapobiega gwałtownym zmianom mocy kotła. Regulator pogodowy idealnie nadaje się również do sterowania pracą ogrzewania podłogowego.

Aby system pogodowy działał bez zarzutu, należy zamontować czujniki temperatury zewnętrznej w odpowiednim miejscu. Pamiętajmy, by unikać przede wszystkim mocno nasłonecznionych ścian, aby odczyt temperatury był zgodny z warunkami rzeczywistymi. Instalując czujnik pamiętajmy także by ochronić go przed działaniem wiatru i innych intensywnych czynników atmosferycznych.

Jeśli nie jesteśmy pewni, który z systemów będzie dla nas najbardziej optymalny, zawsze możemy wybrać tzw. regulator mieszany, łączący w sobie funkcjonalności regulatorów pokojowych i pogodowych. Takie rozwiązanie optymalizuje wykorzystanie energii i maksymalizuje komfort cieplny.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *