Nowoczesne systemy grzewcze – rodzaje

Nowoczesne systemy grzewcze – rodzaje

Jedną z najważniejszych instalacji w domu jest system ogrzewania. Wybierając system grzewczy mamy obecnie naprawdę sporo możliwości. Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne systemy ogrzewania. Takie rozwiązania są ekologiczne i pozwalają na znaczną oszczędność kosztów eksploatacyjnych w porównaniu do klasycznych metod ogrzewania budynków. Wiele osób decyduje się na wdrożenie innowacyjnych systemów, w których wykorzystywana jest bezobsługowa automatyka. W poniższym artykule zamieszczamy przegląd nowoczesnych systemów grzewczych, które zasługują na szczególną uwagę.

Wybierając system grzewczy musimy przeanalizować kilka czynników, między innymi konstrukcję architektoniczną domu, kubaturę budynku, dostępność instalacji gazowej oraz położenie domu. Bardzo pomocna może okazać się w tym zakresie konsultacja z architektem. Przygotowanie projektu i wykonanie instalacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie specjalizującej się w tego rodzaju usługach.

Elementami stosowanymi w nowoczesnych systemach ogrzewania budynków są między innymi kolektory słoneczne, pompy ciepła, regulatory pogodowe i kotły kondensacyjne. W takich urządzeniach wykorzystywane są źródła energii pochodzące z naturalnych zasobów Ziemi – powietrza, promieniowania słonecznego, gruntu oraz wody. Pozwala to na znaczne zmniejszenie zanieczyszczeń (przede wszystkim dwutlenku węgla) emitowanych do atmosfery. Przetwarzanie energii pochodzącej z natury nie prowadzi do emisji szkodliwych substancji ani do zubożenia naturalnych zasobów planety. Ekologiczne systemy ogrzewania budynków są bardzo wydajne, a przy tym praktycznie bezobsługowe.

Aby wykorzystać do ogrzewania domu naturalne źródła energii, należy zainstalować pompę ciepła. Urządzenie pozwala na przetwarzanie energii pobieranej ze źródeł odnawialnych na energię cieplną wykorzystywaną do użytku domowego. Stosowanie pomp ciepła pozwala na wyeliminowanie emisji do atmosfery popiołów, dymu oraz innych szkodliwych substancji. Pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania domu, jak również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Oprócz pomp ciepła, na uwagę zasługują także tzw. kotły kondensacyjne. Charakteryzują się o wiele większą sprawnością w porównaniu do konwencjonalnych kotłów na olej czy gaz. Mogą być wykorzystywane zarówno w tradycyjnych instalacjach grzejnikowych, jak również w systemach ogrzewania podłogowego. Również te urządzenia pozwalają na wprowadzenie w budynku nowoczesnego systemu grzewczego. Zasada działania kotłów kondensacyjnych opiera się na zjawisku kondensacji. Proces kondensacji to po prostu przemiana pary wodnej w wodę, czyli przejście ze stanu gazowego w stan ciekły. Kocioł kondensacyjny wykorzystuje powstające w trakcie procesu ciepło utajone, stosowane następnie do ogrzewania budynku. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego rodzaju urządzenia, ponieważ jest ono niezwykle wydajne. Odpowiednio dobrany kocioł kondensacyjny wytwarza bardzo dużą ilość energii cieplnej, dzięki czemu w prosty sposób możemy zasilić instalację grzewczą w domu. Kotły kondensacyjne są przy tym bardzo ekonomiczne – decydując się na zakup urządzenia od renomowanego producenta zyskujemy gwarancję bezobsługowego działania na lata.

Od jakiegoś czasu obserwuje się tendencję do łączenia różnych metod ogrzewania w celu zminimalizowania kosztów. W takich instalacjach wykorzystuje się różnorodne źródła energii. Wdrożenie takiego rozwiązania pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego dzięki użyciu nowoczesnych metod ekologicznych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *