Sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od obecności osób

Sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od obecności osób

Systemy do sterowania oświetleniem stają się coraz bardziej zaawansowane. Coraz chętniej korzystamy z nowoczesnych sterowników automatyzujących włączanie i wyłączenie światła. Takie systemy z powodzeniem można wykorzystać zarówno do oświetlenia wewnętrznego, jak i do tego instalowanego na zewnątrz budynków. Automatyzacja systemów oświetlenia świetnie sprawdza się w zastosowaniu domowym, komercyjnym i przemysłowym. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat sterowania oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym w zależności od obecności osób. Zapraszamy do lektury.

Automatyczne sterowanie oświetleniem możliwe jest dzięki użyciu specjalnych czujników. Najprostsze z nich reagują po prostu na ruch i włączają się w momencie, gdy ktoś pojawi się w zasięgu ich działania. Takie urządzenia sprawdzą się zarówno dla użytku zewnętrznego, jak i w środku budynków. Jednym z miejsc, gdzie najczęściej stosuje się takie urządzenia, są np. drzwi wejściowe. Detektory ruchu montuje się w takich miejscach po to, aby osoba wchodząca do domu nie musiała po ciemku szukać włącznika. Zastosowanie czujników ruchu to jednak nie tylko wygoda i komfort: takie urządzenia pozwalają bowiem również na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z pobieraniem energii elektrycznej, ponieważ w momencie, gdy nie wykryją obecności osób w pomieszczeniach, automatycznie wyłączają światło. Bardzo często detektory ruchu instalowane są w firmach – sprawdzają się na przykład na korytarzach, klatkach schodowych czy w toaletach. Tego rodzaju urządzenia pozwalają też użytkownikowi na ustalenie czasu, po którym nastąpi wyłączenie światła.

Nieco bardziej zaawansowane urządzenia mają zdolność rejestrowania natężenia światła słonecznego. Gdy ilość światła jest zbyt mała, sterownik samoczynnie włącza oświetlenie. Rozwiązanie świetnie sprawdzi się np. w pomieszczeniach biurowych, w których wykonywane są prace przy komputerach. Pracownicy będą mieli zapewnione komfortowe warunki wykonywania swoich zadań, a właściciel przedsiębiorstwa zapłaci niższe rachunki za energię elektryczną.

Najbardziej zaawansowane urządzenia do sterowania oświetleniem dzięki specjalnemu oprogramowaniu są w stanie realizować określone programy świetlne (czyli np. włączać światło tylko w określonych warunkach). Takie urządzenia mogą na przykład samoczynnie włączać i wyłączać oświetlenie o ustalonej przez użytkownika godzinie. Rozwiązanie idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdy na przykład wyjeżdżamy na jakiś czas z domu, a chcemy zapewnić mieszkaniu większą ochronę przed ewentualnymi złodziejami, symulując naszą obecność w domu poprzez włączanie i wyłączenie światła. Chociaż będziemy z dala od domu, regulator oświetlenia będzie automatycznie sterował oświetleniem tak, jakbyśmy ciągle byli w mieszkaniu.

Wśród urządzeń do sterowania oświetleniem można wymienić także tzw. włączniki zmierzchowe. Zasada działania takich czujników polega na sterowaniu oświetleniem w zależności od natężenia oświetlenia naturalnego. Służą one włączeniu światła w momencie, gdy zapada zmierzch. Mogą pracować samodzielnie, jak również wchodzić w skład bardziej rozbudowanych instalacji. Włączniki zmierzchowe stosowane są na przykład w oświetleniu drogowym, w którym lampy przy jezdni zapalają się w momencie nadejścia zmierzchu.

Wśród nowoczesnych urządzeń usprawniających nasze codzienne życie znajdują się także systemy sterowane ręcznie, np. inteligentne żarówki, których włączenia i wyłączenia dokonujemy za pośrednictwem smarftona lub tabletu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *