PAE Logo
WyszukiwarkaHYBRYDY - połącz wszystko w jedna całośćNajpopularniejszym połączeniem obecnie stosowanym jest połączenie kolektorów słonecznych z innym źródłem ciepła. Kolektor daje nam czystą energię cieplną bez zanieczyszczania środowiska, potrzebując jedynie niewielkich ilości energii do napędu pomp i automatyki. Przyjrzyjmy się jednak naszemu źródłu uzupełniającemu. Najczęściej jest to kominek opalany drewnem (biomasą). Kominki większości producentów to proste konstrukcje opierające się na odlewie żeliwnym i płaszczu wodnym lub powietrznym. Niestety rozwiązanie takie powoduje nieprawidłową temperaturę spalania, co może skutkuje albo wzrostem ilości NOx, albo niedopaleniem węglowodorów pierścieniowych. Porównując piece biomasowe renomowanych producentów łatwo dostrzec w konstrukcji wydzielone sekcje paleniska, gdzie paliwo jest spalane w ściśle określonych warunkach (właściwa temperatura i ilość powietrza) oraz wymiennik ciepła, który w przypadku pieców domowych stanowi sekcję odpylającą.

Podkarpacka Agencja Energetyczna promuje inteligentne połšczenie pieca biomasowego i kolektorów słonecznych jako właściwe gospodarowanie lokalnym zasobem energii w międzynarodowym projekcie ICOSAW . Cały system pracuje pod kontrolą jednego sterownika lub dwóch autonomicznych sprzęgniętych przez łącze komunikacyjne. Automatyka dzisiaj nie tylko reguluje temperaturę w pomieszczeniach ale kontroluje również proces spalania. Coraz częściej jest ona "inteligentna", uczy się jak w naszym domu zużywamy wodę ciepłą, w jakich dniach i godzinach. Możemy jednocześnie zaprogramować optymalnie temperatury tak by nasze samopoczucie było najlepsze w fazie snu i pracy.

W miejscach gdzie występują częste przerwy dostawy prądu mogło by się wydawać że automatyka nie ma racji bytu. Nic bardziej mylnego, to właśnie wtedy automatyka optymalizuje nam zużycie energii cieplnej, niestety w tym przypadku potrzebujemy urządzenia podtrzymującego pracę automatyki i pomp obiegowych. W zależności od skomplikowania układu należy zastosować urządzenie UPS a więc zapewniające nam przez pewien okres czasu zasilanie. Jeśli jednak chcemy postępować  "Z duchem OZE" możemy zastosować  jedno z rozwiązań, które zapewnia nam energię elektryczną w sposób nieprzerwany lub cykliczny. Do pozyskania energii elektrycznej możemy użyć małe urządzenia jak np: niewielkie wiatraki wykonane metodą gospodarczą lub ogniwa fotowoltaiczne czy też małą "turbinkę" wodną jeśli mamy do dyspozycji blisko potok lub małą rzeczkę.


powrót

Galeria Zobacz całość Obrazki ziemia


Galeria Zobacz całość Obrazek ziemia Porady praktyczne Do pobrania