Najpopularniejszym połączeniem obecnie stosowanym jest połączenie kolektorów słonecznych z innym źródłem ciepła. Kolektor daje nam czystą energię cieplną bez zanieczyszczania środowiska, potrzebując jedynie niewielkich ilości energii do napędu pomp i automatyki. Przyjrzyjmy się jednak naszemu źródłu uzupełniającemu. Najczęściej jest to kominek opalany drewnem (biomasą). Kominki większości producentów to proste konstrukcje opierające się na odlewie żeliwnym i płaszczu wodnym lub powietrznym. Niestety rozwiązanie takie powoduje nieprawidłową temperaturę spalania, co może skutkuje albo wzrostem ilości NOx, albo niedopaleniem węglowodorów pierścieniowych. Porównując piece biomasowe renomowanych producentów łatwo dostrzec w konstrukcji wydzielone sekcje paleniska, gdzie paliwo jest spalane w ściśle określonych warunkach (właściwa temperatura i ilość powietrza) oraz wymiennik ciepła, który w przypadku pieców domowych stanowi sekcję odpylającą.
Podkarpacka Agencja Energetyczna promuje inteligentne połšczenie pieca biomasowego i kolektorów słonecznych jako właściwe gospodarowanie lokalnym zasobem energii w międzynarodowym projekcie ICOSAW . Cały system pracuje pod kontrolą jednego sterownika lub dwóch autonomicznych sprzęgniętych przez łącze komunikacyjne. Automatyka dzisiaj nie tylko reguluje temperaturę w pomieszczeniach ale kontroluje również proces spalania. Coraz częściej jest ona "inteligentna", uczy się jak w naszym domu zużywamy wodę ciepłą, w jakich dniach i godzinach. Możemy jednocześnie zaprogramować optymalnie temperatury tak by nasze samopoczucie było najlepsze w fazie snu i pracy.
W miejscach gdzie występują częste przerwy dostawy prądu mogło by się wydawać że automatyka nie ma racji bytu. Nic bardziej mylnego, to właśnie wtedy automatyka optymalizuje nam zużycie energii cieplnej, niestety w tym przypadku potrzebujemy urządzenia podtrzymującego pracę automatyki i pomp obiegowych. W zależności od skomplikowania układu należy zastosować urządzenie UPS a więc zapewniające nam przez pewien okres czasu zasilanie. Jeśli jednak chcemy postępować "Z duchem OZE" możemy zastosować jedno z rozwiązań, które zapewnia nam energię elektryczną w sposób nieprzerwany lub cykliczny. Do pozyskania energii elektrycznej możemy użyć małe urządzenia jak np: niewielkie wiatraki wykonane metodą gospodarczą lub ogniwa fotowoltaiczne czy też małą "turbinkę" wodną jeśli mamy do dyspozycji blisko potok lub małą rzeczkę.